AP MARCUS GDYNIA

 

Marcus Gdynia to nowy klub w Trójmieście.  Tworzy go trener i część byłych piłkarek Sztormu. Gra w III lidze.

Nie licząc Lechii Gdańsk, która powstała z przejęcia Biało-Zielonych Gdańsk to jednym zupełnie nowym klubem kobiecym powstałym w tym roku w województwie pomorskim i uczestniczącym w seniorskich rozgrywkach ligowych jest Marcus Gdynia. To zespół, który zimą zadebiutował grając w pomorskim Pucharze Polski w futsalu, później uczestniczył w letnich rozgrywkach Beach Soccera, a teraz z powodzeniem rozpoczął swoją grę w rozgrywkach III liga kobiet, gr. pomorska na dużym boisko. Kim jest, skąd wziął się Marcus i kto go tworzy?

Pełna nazwa nowego w Trójmieście klubu brzmi: Brazylisko-Polska Akademia Piłkarska „MARCUS” Gdynia. Nazwa klubu odnosi się bezpośrednio do Brazylijskiego piłkarza którym jest Marcus Vinícius. To napastnik od lat związany z Arką Gdynia. Formalnie jest on wiceprezesem BPAP Marcusa Gdynia. W Akademii trenować mogą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, a za zespół kobiet biorący udział w ligowej rywalizacji jest odpowiedzialny trener Robert Chałaszczyk, który przez długie lata prowadził z sukcesami zawodniczki Sztormu AWFiS Gdańsk.

Można przyjąć, że rozpad w ubiegłym sezonie Sztormu AWFiS Gdańsk spowodował zawiązanie się kobiecej piłki w Akademii Marcusa. Charyzmatyczny trener Chałaszczyk do budowanego przez siebie zespołu sprowadził wiele byłych zawodniczek Sztormu, zarówno tych młodszych jak i tych bardziej doświadczonych. Do tego grona zalicza się m.in. Angelika Bużan, która swego czasu razem ze swoją siostrą bliźniaczką Kingą grająca obecnie w Akademii Piłkarskiej LG Gdańsk była ikoną Sztormu. Ze Stomilanek Olsztyn do Trójmiasta wróciła Klaudia Kamińska, a korki ponownie założyła na przykład Aneta Ramotowska grająca teraz pod nazwiskiem Plichta.

Zanosi się na to, że Marcus Gdynia w najbliższym czasie będzie kontynuował „piłkarskie tradycje” Sztormu, którego dziś już nie znajdziemy w żadnej lidze. To na jego barki spadło przywrócenie kobiecej piłki w Gdyni bo przypomnijmy, że Sztorm kiedyś zaczynał właśnie jako klub z Gdyni a później przeniósł się do Gdańska. Z kolei istniejąca przez lata Checz Gdynia już od roku nie gra w żadnej lidze. Zespół z Gdyni można upatrywać za jednego z faworytów do wygrania w tym sezonie pomorskiej III ligi, choć w związku z reformą piłkarstwa kobiecego samo wygranie trzeciej ligi nie zapewnia bezpośredniego awansu do wyższej ligi, lecz daje jedynie prawo gry w dwustopniowych barażach.